sobota, 15 marca 2014

Pierogi Huculskie z bryndzą


Sponiewierana w plecaku wśród smrodu, puszek po browarach BRYNDZA doczekała się momentu swojej światłości. Fakt że była to "rasowa" bryndza prosto z Bieszczadzkiego ABC sprawił mi wielką frajdę! Chciałam napisać o bryndzy "ser" jakoś mi to kompletnie nie pasuje, chyba już wiem czemu bryndza ma dla mnie tak wielkie znaczenie! Bo jest pyszna i jest z Polski! Chyba piszę głupoty.... no nie wiem... mój świat na delikatnym kacu z świadomością, że mogą w każdej chwili spuścić na nas bombę robi mi w głowie niezły śmietnik.Koniec. Pierwszy raz smażyłam pierogi na głębokim tłuszczu, ciekawe czy by się babci spodobało. Kończę, idę zjeść resztę pierogów i poszukać bezpiecznego miejsca żeby przetrwać sama ze sobą dzisiejszy dzień ????????

NADZIENIE:

  • 4 duże ząbki czosnku,
  • 1 duży ziemniak, + mleko, masło, gałka muszkatołowa, pieprz i sól
  • 1 duża cebul,
  • 125 g bryndzy,
  • 10 listków bazylii,

  1. Podzielić ziemniaka na mniejsze, równe kawałki.Wsadzić obraną pyrkę do osolonej wody i gotować w tym czasie....
  2. Cztery duże ząbki czosnku rozgnieć na pomocą noża pozostawiając łupiny, skrop je oliwą i włóż do piekarnika ustawionego na 190 stopni na około 15 min. Gdy ząbki będą zarumienione i miękkie to znak że stały się niesamowicie dobre. Zrób z nich puree, czyli wyjmij z łupinek i drobno posiekaj.
  3. Czas na cebule. Wystarczy ją pokroić w drobną kostkę i delikatnie ją obsmażyć na oleju i maśle. Naprawdę delikatnie, tak żeby nie straciła całego ostrego smaku.
  4. Teraz pure z pyry. Odsączyć ziemniaka, zostawiając w nim odrobinę wody i postawić ponownie na ogień do odparowania. Wlać do garnuszka mleko, dodać masła, gałki muszkatołowej, pieprzu i soli do smaku. Dobrze rozgnieść lub przecisnąć przez praskę. Ostudzić!
  5. Wszystkie składniki wymieszać z bryndzą. Nadzienie odstawić do lodówki na 30 min.
CIASTO NA PIEROGI:
  • około 300 g mąki,
  • 200 ml wrzątku,
  • sól  
    1. Do miski wsypać mąkę, sól. Zrobić zagłębienie w mące i wlać wodę. Wymieszać łyżką składniki i wyrobić ciasto na blacie, dodając mąki w razie potrzeby. Najlepiej zrobić oczywiście ciasto na oko. Dodając wody i mąki aż do osiągnięcia sprężystego, gładkiego ciasta. Gotowe ciasto odstawić na około 20 min.

    ZABAWY Z CIASTEM....
    • gar osolonej wrzącej wody,
    • około 2 cm rozgrzanego oleju na patelni lub frytkownica,
    • pokrojona dymka,
    • gęsty jogurt naturalny
    1. Rozwałkować ciasto, niezbyt cienko. Wybrać odpowiednią szklankę, wycinać, nadziewać, sklejać.wycinać, nadziewać, sklejać.wycinać, nadziewać, sklejać.wycinać, nadziewać, sklejać.wycinać, nadziewać, sklejać. Chyba każdy robił w życiu pierogi więc co tu dużo mówić.
    2. Gotowe, dobrze zlepione pierogi wrzucać partiami do wrzątku. Gotując około 3 minuty po wypłynięciu na wierzch, rozłożyć tak żeby się nie posklejały. Po ostygnięciu, rozgrzać olej na patelni i smażyć po kilka pierogów.
    3. Jeść z jogurtem naturalnym i dymką!
    IDĘ JEŚĆ!!!!!!!!

    środa, 12 marca 2014

    Tort bezowy z daktylami i orzechami włosikimi








    Strach przed bezami tkwił we mnie od dzieciństwa, tak jak przed zupą owocową .... gumowe, słodkie w ch** - takie tak naprawdę nie są bezy! I całe szczęście bo to chyba jedno z piękniejszych dań jakie można zrobić z jajek. Od niedawna uwielbiam beze, może czas najwyższy przełamać lęk który pozostawiła we mnie pani Tereska i jej zupa owocowa w przedszkolu....
    Tort bezowy jest własnym małym arcydziełem którego nie warto robić w pośpiechu. Bezy najlepiej upiec dzień wcześniej. Zawsze jest więcej czasu żeby po napawać się ich pięknem przed zjedzeniem :)
    Ciekawe czy pamiętam przepis.....

    poniedziałek, 10 marca 2014

    Smaki Bieszczad


    Mgła nie przeszkodziła mi dostrzec, poczuć coś niesamowitego w Bieszczadach. Czułam że jestem otoczona czymś pięknym czego w pełni nie widziałam... jestem zauroczona. Oczywiście moje serce podbijają przede wszystkim miejscowe smaki! Oprócz kart, smacznych trunków, wycieczek po górach zdecydowanie najlepszym momentem był czas spędzony w kuchni, ogrzanej ciepłem pieca kaflowego i bieszczadzką muzyką. Jednak nie spodziewałam się, że będę mogła poznać bieszczadzkie smaki, które absolutnie mnie zachwyciły. Ostatniego dnia Monika zabrała nas na pstrąga, którego oczywiście nie zjedliśmy po zobaczeniu karty. Bieszczady zaoferowały mi gastronomiczny orgazm FUCZKAMI! ciemnym piwem PORTER, pierogami z bryndzą - która swoją drogą była pierwszym zauroczeniem Bieszczad.


    Inspiracje z kuchni Bieszczadzkiej (Oberża Biesisko w Przysłupiu)


    • FUCZKI - placki z kapusty kiszonej podawane ze śmietaną
    • ZUPA Z PIECZONEGO CZOSNKU
    • SMAŻONE PIEROGI HUCULSKIE Z BRYNDZĄ z masłem czosnkowym i delikatnym sosem czosnkiem
    • PIECZONE PIEROGI BIESISKO z ziemniakami, serem, boczkiem polane masłem czosnkowym
    Jutro pierogi HUCULSKIE z bryndzą z Bieszczadzkiego ABC.